Svetovni dan Parkinsonove bolezni

Svetovni dan Parkinsonove bolezni

Svetovni dan Parkinsonove bolezni, ki ga obeležujemo 11. aprila, je namenjen povečani ozaveščenosti o tej nevrološki bolezni ter podpiranju obolelih in njihovih družin. Parkinsonova bolezen je progresivna motnja, ki vpliva na gibanje, povzroča tresenje, togost in težave pri ravnotežju ter koordinaciji. Ta članek osvetljuje ključne vidike bolezni, njen vpliv na obolele in pomen zgodnjega odkrivanja ter podpore.

1. Kaj je Parkinsonova bolezen?

Parkinsonova bolezen je kronična in progresivna nevrodegenerativna bolezen, ki prizadene centralni živčni sistem. Glavni vzrok bolezni je propadanje dopaminskih nevronov v delu možganov, ki nadzoruje gibanje. Zaradi pomanjkanja dopamina se pojavijo simptomi, kot so tresenje, togost, upočasnjeno gibanje (bradikinezija) in težave pri ravnotežju.

Parkinson, nevrodegenerativna bolezen

2. Simptomi in znaki

Simptomi Parkinsonove bolezni se lahko razlikujejo od osebe do osebe in se postopoma poslabšujejo. Najpogostejši simptomi so:

  • Tresenje: Pogosto se začne v roki ali prstih in je najbolj izrazito v mirovanju.
  • Togost: Mišična togost lahko povzroči bolečino in omeji gibanje.
  • Bradikinezija: Počasnejše gibanje oteži vsakodnevna opravila.
  • Težave pri ravnotežju in drži: Oboleli imajo pogosto težave z ravnotežjem, kar poveča tveganje za padce.
Svetovni dan Parkinsonove bolezni

3. Vzroki in dejavniki tveganja

Natančen vzrok Parkinsonove bolezni ni znan, vendar strokovnjaki menijo, da gre za kombinacijo genetskih in okoljskih dejavnikov. Nekateri dejavniki tveganja vključujejo:

  • Starost: Bolezen je pogostejša pri starejših ljudeh, čeprav lahko prizadene tudi mlajše.
  • Dedni vzroki: Določene genske mutacije lahko povečajo tveganje.
  • Okoljski dejavniki: Izpostavljenost pesticidom in drugim toksinom lahko prispeva k razvoju bolezni.

4. Zgodnje odkrivanje in diagnoza

Zgodnja diagnoza Parkinsonove bolezni je ključna za upočasnitev njenega napredovanja in izboljšanje kakovosti življenja. Diagnoza temelji na kliničnem pregledu, anamnezi in izključitvi drugih bolezni. Zdravniki lahko uporabijo tudi slikovne preiskave, kot so MRI in PET, za potrditev diagnoze.

5. Zdravljenje in obvladovanje

Čeprav Parkinsonove bolezni ni mogoče ozdraviti, so na voljo različni načini zdravljenja za obvladovanje simptomov:

  • Zdravila: Levodopa in drugi dopaminski agonisti pomagajo izboljšati gibanje.
  • Fizioterapija: Vaje za ravnotežje, gibljivost in krepitev mišic lahko izboljšajo mobilnost.
  • Kirurški posegi: Globoka možganska stimulacija (DBS) je možnost za bolnike z napredovalo boleznijo.
Svetovni dan Parkinsonove bolezni
Svetovni dan Parkinsonove bolezni obeležujemo 11. aprila.

Fizioterapija in rehabilitacija pri Parkinsonovi bolezni

Fizioterapija in rehabilitacija sta ključna elementa pri obvladovanju simptomov Parkinsonove bolezni. S pomočjo fizioterapije lahko oboleli izboljšajo gibljivost, ravnotežje in koordinacijo, kar zmanjša tveganje za padce in pomaga pri ohranjanju neodvisnosti. Posebne vaje za krepitev mišic, raztezanje in izboljšanje drže so prilagojene potrebam posameznika. Rehabilitacija pa vključuje celostni pristop, ki združuje fizično terapijo, delovno terapijo in podporne storitve, s čimer se izboljša kakovost življenja in zmanjša vpliv bolezni na vsakodnevne aktivnosti.

medicinska sestra starejsa gospa

6. Pomen podpore in skupnosti

Podpora obolelim in njihovim družinam je ključna za obvladovanje bolezni. Skupine za samopomoč, svetovalne storitve in izobraževanje lahko izboljšajo kakovost življenja obolelih. Svetovni dan Parkinsonove bolezni je priložnost za povečanje ozaveščanja, spodbujanje raziskav in podporo tistim, ki se soočajo z boleznijo. V Sloveniji Društvo Trepetlika izobražuje bolnike in njihove skrbnike o zdravljenju Parkinsonove bolezni in seznanjanje ljudi z načini lajšanja življenja obolelih.

podpora obolelim parkison

7. Raziskave in prihodnost zdravljenja

Napredek v raziskavah prinaša upanje za obolele. Raziskovalci preučujejo nove metode zdravljenja, kot so genska terapija, imunoterapija in regeneracija nevronov. Investicije v raziskave so ključne za razvoj novih zdravil in izboljšanje življenja obolelih.


Svetovni dan Parkinsonove bolezni, pomemben trenutek za ozaveščanje

Svetovni dan Parkinsonove bolezni je pomemben trenutek za povečanje ozaveščanja o tej kompleksni bolezni. Z zgodnjim odkrivanjem, ustreznim zdravljenjem in podporo lahko oboleli živijo bolj kakovostno življenje. Pridružite se nam v prizadevanjih za boljše razumevanje in obvladovanje Parkinsonove bolezni ter podprite raziskave, ki bodo prinesle nove rešitve v prihodnosti.


Vas morda zanimajo naši zadnji nasveti?

Vaša prijava ni bila uspešna. Prosimo poskusite znova.
Vaša prijava na newsletter je bila uspešna.

Prijavite se na newsletter

Preko obrazca se prijavite na naše spletne novice, kjer vas bomo obveščali o posebnih akcijah, aktualnih dogodkih in vseh novostih na področju fizioterapije.

We use Brevo as our marketing platform. By clicking below to submit this form, you acknowledge that the information you provided will be transferred to Brevo for processing in accordance with their terms of use

Dodaj odgovor

Ta stran uporablja piškotke, da lahko ponudbi boljšo uporabniško izkušnjo. Z brskanjem po strani, se strinjate z njihovo uporabo.